Panele a ogrzewanie podłogowe?

Panele a ogrzewanie podłogowe ?

(1)
Większość paneli można stosować na wodne ogrzewanie podłogowe.
Nie bez znaczenia jest jednak ich grubość oraz rodzaj wykorzystywanego podkładu pod panele.
Jeśli wybrane panele nie mają szczególnych przeciwwskazań do stosowania na ogrzewanie podłogowe to należy dobrać jeszcze odpowiedni podkład, który razem z nimi stworzy właściwą całość.


(2)
Produkty należy tak dobrać, aby wartość oporu cieplnego paneli wraz z podkładem nie przekroczyła R=0,15 [m2K/W].
Ponad to, jeśli wybrany podkład pod panele nie jest zintegrowany z folią PE, a panele układane są na podłoże betonopodobne to należy dodatkowo zastosować folię paro-izolacyjną, która zostanie ułożona bezpośrednio na posadzkę (warstwa odcinająca). Jeśli mamy podkład typu „2w1” (zintegrowany z folią) to ten wymóg nas nie dotyczy. 

Opór cieplny jaki stanowią panele wynosi ok. R~0,08 [m2K/W] dla paneli podłogowych o grubości 8mm, a R~0,095 [m2K/W] dla grubości 9,5mm. Do oporu cieplnego paneli musimy dodać opór cieplny podkładu jaki chcemy zastosować.
Im niższą wartość sumarycznego oporu uzyskamy tym lepiej.

Dostępne na rynku podkłady mają bardzo zróżnicowane parametry oporu od R~0,01 [m2K/W] do R~0,10 [m2K/W] i więcej.
Uwaga ! Nie mylić z „przewodnością cieplną”. Tych z najniższymi wartościami jest niewiele, więc trzeba uważnie wybierać. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w grupie podkładów, które poza niskim współczynnikiem oporu mają zapewniać jeszcze wyciszenie paneli, nie mówiąc o funkcji wyrównania drobnych nierówności posadzki. To bardzo ważna kwestia. Ktoś może powiedzieć, że „tektura” ma bardzo niski opór cieplny i może być podkładem pod podłogi pływające. Dobrze, ale należy dodać, że poza niskim oporem nie oferuje nam ona żadnych właściwości tłumiących kroki, ani nie zapewnia wyrównania nierówności podłoża.

Dobry podkład, który : posiada niski współczynnik oporu, ma bardzo dobre parametry pochłaniania odgłosu kroków (eliminacja stukotu paneli) i posiada podklejoną folię PE, nie jest tani. Korzyść z zastosowania takiego podkładu zwróci się jednak szybko. Ponad to, dobry podkład będzie miał wpływ na codzienny komfort użytkowania podłogi panelowej – będzie ona cicha.

Na koniec należy dodać, że najnowszej generacji panele laminowane w połączeniu z bardzo dobrym podkładem wyciszającym mogą z powodzeniem konkurować z podłogami drewnianymi, zarówno w kwestii wizualnej jak i akustycznej.

  Sztuka dekorowania podłóg: modne wzory i style

sklep z podłogami

Możliwość komentowania została wyłączona.