Montaż paneli – co należy wiedzieć?

montaż paneli i niezbędne akcesoria …

Zanim przystąpimy do montażu paneli podłogowych musimy upewnić się czy powierzchnia, na którą będziemy je układać jest równa. Należy podkreślić, iż ma to zasadniczy wpływ na późniejszy komfort użytkowania podłogi. Im równiejsza posadzka tym mniejsze siły działające na zamki łączące panele i cichsza podłoga (brak skrzypień).

Drobne nierówności posadzki możemy zniwelować podkładem podłogowym, ale podkład nie powinien być traktowany jako „lekarstwo na nierówną posadzkę”. Jeśli zachodzi potrzeba wyrównania posadzki należy pamiętać, że jeżeli będzie to wylewka to musi ona, przed przystąpieniem do montażu paneli, dobrze wyschnąć (oddać wilgoć).

Jeżeli panele będą układane na posadzkę cemento-podobną to zaczynamy od ułożenia foli paro-izolacyjnej (w przypadku montażu na podłożach drewnianych foli nie stosujemy). Następnie układamy materiał podkładowy pod panele. Na rynku można spotkać podkłady fabrycznie zintegrowane z folią – jeśli jesteśmy w posiadaniu takiego podkładu foli nie stosujemy.

Na tak przygotowane podłoże układamy panele podłogowe. Należy pamiętać, aby uprzednio zamówić je z odpowiednim zapasem – około 5% w stosunku do powierzchni rzeczywistej. Panele układamy rząd po rzędzie. W celu zapewnienia najbardziej optymalnego wyglądu wizualnego sugeruje się układać je w kierunku prostopadłym do najbardziej nasłonecznionej strony pomieszczenia (budynku).

Podczas układania paneli należy pamiętać o zasadzie zachowania szczelin dylatacyjnych między panelami a ścianą oraz o dylatacjach, pomiędzy pomieszczeniami, w tak zwanych „wąskich gardłach”. Te pierwsze maskować będą listwy przyścienne, a te drugie listwy dylatacyjne (o profilu „T”). Potrzeba zastosowania listew dylatacyjnych w wąskich przejściach pomiędzy pomieszczeniami spotyka się często z dezaprobatą ze strony nabywców. Należy jednak wyjaśnić, że panele podłogowe są podłogą pływającą i powinny mieć możliwość minimalnego przemieszczania się pod listwami (z uwagi na ich kurczenie się i rozszerzanie).
Dobre firmy produkujące panele zadbały, aby listwy spełniamy stawiane im zadanie i były przy tym estetyczne. Listwy tych producentów są produkowane z tego samego materiału i są w identycznym kolorze, co dana podłoga. Fakt ten powoduje, że ich zastosowanie nie zaburza finalnego oczekiwanego efektu wizualnego.

  Dlaczego pergo?

sklep z podłogami

Możliwość komentowania została wyłączona.